Jak dbać o prawidłową wagę naszego dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Polskie dzieci są coraz grubsze, alarmują specjaliści. Dlaczego nasze dzieci tak tyją? Niestety przyczyną jest brak ruchu oraz nieprawidłowe odżywianie naszych pociech.

Szybkie tycie polskich dzieci

Niestety winę za nadmiar masy ciała dzieci ponoszą głównie rodzice. Wynika to z ich niewłaściwego odżywiania. Polscy rodzice bardzo chętnie kupują słodkie i słone przekąski – w 2018 roku wydano na nie aż 11,3 mld zł. Kolejnym winnym otyłości polskich dzieci jest ich aktywność w cyberprzestrzeni. Dzieci zamiast wyjścia z rówieśnikami na podwórko, wolą grać w gry i “spotykać się” z przyjaciółmi online. Inne przyczyny tycia to:

  • wysoko przetworzona żywność,
  • brak warzyw i owoców w diecie,
  • brak aktywności fizycznej.

View this post on Instagram

Pulchny bobasek to znak 👶 👶 👶, że przybiera na wadze i rozwija się prawidłowo. Gdy 𝐳𝐚𝐜𝐳𝐲𝐧𝐚 𝐜𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢𝐜́, gubi okrągłości, a ciało nabiera właściwych proporcji. ❓Co zrobić, kiedy mimo ciągłego ruchu i regularnego odżywiania 🍼 🕰, nadmierne kilogramy stają się zbyt widoczne❓ ‼️RADA: Rodzicu, stosuj 𝐬𝐢𝐚𝐭𝐤𝐞̨ 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐲𝐥𝐨𝐰𝐚̨ – to metoda obiektywnej oceny rozwoju fizycznego dziecka. Jeśli zauważysz, że waga Twojego dziecka odbiega od normy, spróbuj znaleźć przyczyny. Zacznij od odpowiedzi na pytania: ➡️ Jak wygląda codzienny 𝐣𝐚𝐝ł𝐨𝐬𝐩𝐢𝐬 𝐜𝐚ł𝐞𝐣 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲? ➡️ Czy posiłki są 𝐫𝐞𝐠𝐮𝐥𝐚𝐫𝐧𝐞 i jak 𝐝𝐮𝐳̇𝐚 jest porcja? ➡️ Jakie 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐤𝐚̨𝐬𝐤𝐢 serwujesz dziecku? ➡️ Czy dziecko 𝐩𝐨𝐝𝐣𝐚𝐝𝐚 między posiłkami? ➡️ Czy sam stosujesz zdrowe 𝐧𝐚𝐰𝐲𝐤𝐢 𝐳̇𝐲𝐰𝐢𝐞𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞? ➡️ Czy wskaźnik 𝐁𝐌𝐈 𝐜𝐳ł𝐨𝐧𝐤𝐨́𝐰 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧𝐲 jest prawidłowy? ➡️ Czy dziecko ma zapewnioną regularną, codzienną 𝐝𝐚𝐰𝐤𝐞̨ 𝐫𝐮𝐜𝐡𝐮? ‼️PAMIĘTAJ: dzieci naśladują rodziców❗️ 𝐒𝐰𝐨𝐣𝐚̨ 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐚𝐰𝐚̨ dajesz przykład – od Ciebie zależy, jakie wzorce żywieniowe przekażesz dziecku! 𝐍𝐚𝐝𝐰𝐚𝐠𝐚 𝐥𝐮𝐛 𝐨𝐭𝐲ł𝐨𝐬́𝐜́ u dziecka może wynikać z niezdiagnozowanych schorzeń, np. problemy z tarczycą, cukrzyca typu 1. Warto 𝐬𝐤𝐨𝐧𝐬𝐮𝐥𝐭𝐨𝐰𝐚𝐜́ 𝐬𝐢𝐞̨ 𝐳 𝐩𝐞𝐝𝐢𝐚𝐭𝐫𝐚̨ endokrynologiem i diabetologiem, który zleci przeprowadzenie badań, a w razie konieczności wdroży leczenie. 𝐑𝐨𝐝𝐳𝐢𝐜𝐮, nie zostawiaj dziecka z tym ciężarem! 𝐁𝐚̨𝐝𝐳́ 𝐦𝐚̨𝐝𝐫𝐲 w działaniu i wspieraj na każdym kroku! #centrumhahs #hahsszczecin #nadwagaudzieci #zdrowezywienie #ruchtozdrowie #hahs

A post shared by Centrum HAHS (@centrumhahs) on

Jakie są skutki nadwagi i otyłości u dzieci?

W programach telewizyjnych coraz częściej mówi się o akceptacji własnego ciała. Jednak nadwaga i otyłość mają fatalny wpływ na zdrowie. Do najczęstszych skutków zalicza się:

  • zbyt duże obciążenie dla stawów i kości,
  • możliwość wystąpienia nadwagi i otyłości w dorosłym życiu,
  • nocny bezdech,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • ryzyko nadciśnienia w dorosłym życiu,
  • zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi w przyszłości,
  • zwiększenie ryzyka zachorowania na astmę i cukrzycę typu 2.

Nadwaga to nie „tylko” nadmiar tkanki tłuszczowej, ale także cały zespół problemów mogących skrócić życie dziecka w przyszłości. Niestety grube dzieci odbierane są przez rówieśników jako leniwe i powolne.

Sprawdź, czy nadwaga nie jest problemem Twojego dziecka

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko cierpi na nadwagę, przelicz jego BMI. Następnie wynik umieść na siatce centylowej, uwzględniając przy tym płeć i wiek.

W sytuacji gdy Twoja pociecha ma choć niewielką nadwagę, bezwzględnie musisz zmienić jego nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności ruchowej. Duża nadwaga wymaga już konsultacji lekarskiej oraz opracowania pełnego planu odchudzania.

W jaki sposób możesz wpłynąć na prawidłową wagę dziecka?

Waga, a tym samym samopoczucie dziecka są zależne od rodzica. Warto przestrzegać kilku zasad:

  • nie zgadzać się na codzienne jedzenie słodyczy,
  • podawać każdego dnia owoce i warzywa,
  • zachęcać do poznawania nowych potraw,
  • zmienić przekąski na zdrowe,
  • nie pozwalać objadać się dziecku na noc,
  • nakładać małe porcje,
  • zachęcać do aktywności ruchowej.

Jak drugie śniadanie wpływa na prawidłową wagę?

Wiele dzieci zapomina o zjedzeniu drugiego śniadania, jest to bardzo duży błąd. Posiłek ten świetnie uzupełnia niedobory energii oraz składników odżywczych, dając poczucie sytości. Dzięki temu dziecko nie ma ochoty na „podjadanie” pomiędzy posiłkami. 

Przygotowanie kanapki na drugie śniadanie daje rodzicowi pewność, że dziecko zje pełnowartościowy posiłek, zamiast wysoko przetworzonego jedzenia, które zjadane przez dłuższy czas, wpływa negatywnie na dziecięcy organizm.

Prawidłowe odżywianie dziecka, czyli jakie?

Zasady zdrowego żywienia dzieci bardzo niewiele różnią się od zasad odpowiedniego odżywiania dorosłych. Przestrzeganie dekalogu prawidłowego żywienia jest ważne dla każdego człowieka. U dziecka jest to dodatkowo „inwestycja” w zdrową przyszłość, czyli prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy oraz kształtowanie nawyków żywieniowych na całe życie.

10 zasad zdrowego odżywiania się dzieci:

1. Spożywanie 5 regularnych posiłków dziennie.

2. Wypijanie odpowiedniej ilości wody.

3. Jedzenie warzyw i owoców w każdym posiłku.

4. Spożywanie produktów zbożowych z pełnego ziarna.

5. Wypijanie co najmniej 4 szklanek mleka.

6. Jedzenie tylko chudego mięsa, ryb i jaj.

7. Całkowita rezygnacja ze słodzonych napojów.

8. Całkowita rezygnacja ze słodyczy.

9. Aktywność fizyczna, co najmniej godzinę dziennie.

10.  Wysypianie się.

Regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz ograniczenie do minimum słodyczy ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi przez dziecko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak efektywne zarządzanie procesowe może przyczynić się do sukcesu twojego przedsiębiorstwa?
/
Jak efektywne zarządzanie procesowe może przyczynić się do sukcesu twojego przedsiębiorstwa?
Odkryj, jak efektywne zarządzanie procesowe może przyczynić się do sukcesu twojego przedsiębiorstwa, podniesienia efektywności i maksymalizacji zysków.
Jak ćwiczyć sensorykę z dzieckiem?
/
Jak ćwiczyć sensorykę z dzieckiem?
Integracja sensoryczna to proces rozwojowy, który warto stymulować już od najmłodszych lat. To konfrontowanie dziecka z różnorodnością otaczającego świata poprzez […]
Jak skutecznie spalić kalorie podczas aktywnych wakacji?
/
Jak skutecznie spalić kalorie podczas aktywnych wakacji?
Przekonaj się, jak ciekawie i efektywnie spalać kalorie podczas letnich wakacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych porad warunkujących aktywny wypoczynek i utrzymanie dobrej formy.