Pamiętasz Twoją radość, gdy odkryłaś, że zostaniesz mamą? Ciąża to piękny czas. To prawda, że nie zawsze jest kolorowo, ale kiedyś z rozrzewnieniem będziesz wspominać te chwile. Teraz musisz zadbać o siebie i Twoje dziecko. Pomyśl również o wyprawce. Skompletuj potrzebne rzeczy, by uniknąć stresu w godzinie zero. Zobacz, co powinno się znaleźć na liście z wyprawką dla noworodka i mamy!
Wyprawka dla noworodka
Zadbaj o odpowiednią ilość ubrań, ale nie przesadzaj. Nie powinnaś codziennie zajmować się praniem. Wystarczy, że zrobisz je co 3-4 dni. Większość szpitali oferuje własne ubrania dla noworodków. Jeśli Twoja placówka również proponuje takie rozwiązanie, skorzystaj z niego. Co powinno się znaleźć w torbie do szpitala dla maluszka? Tak naprawdę to zależy od konkretnej instytucji. O czym nie możesz zapomnieć, robiąc zakupy dla Twojego dziecka? Poniżej lista niezbędnych przedmiotów.
Higiena:
pampersy,
pieluszki flanelowe (ok. 5 szt.),
pieluszki tetrowe (ok. 20 szt.),
krem przeciw odparzeniom,
patyczki higieniczne,
waciki,
chusteczki nawilżane dla niemowląt,
podkłady do przewijania,
ręcznik kąpielowy,
emolient,
nożyczki do paznokci,
hipoalergiczny proszek do prania,
aspirator do noska.
Ubranka:
body z długim i z krótkim rękawem (ok. 5 sztuk z każdego rodzaju),
czapeczka (2 szt.),
skarpetki (4-5 par),
pajacyki (ok. 5 szt.).
Warto rozważyć również zakup kombinezonu. Jego grubość należy dostosować do pory roku. Niektórzy korzystają także z rękawiczek niedrapek. Ja prawie wcale ich nie używałam.
Niezbędne rzeczy:
smoczek,
butelki ze smoczkiem (2 szt.),
rożek,
poduszka motylek,
kocyk,
łóżeczko,
pościel (2-3 komplety),
materac,
wanienka,
fotelik samochodowy,
wózek,
termometr,
wanienka.
Przygotowując wyprawkę dla malucha, warto korzystać z wyprzedaży. W ten sposób można zaoszczędzić sporą kwotę. Na ubranka nie opłaca się przeznaczać zbyt dużo pieniędzy, ponieważ noworodek szybko z nich wyrośnie. Poza tym istnieje duża szansa, że ulegną one zniszczeniu. Ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem staje się zakup używanej garderoby.
Zakupów nie odkładaj na ostatnią chwilę. Im bliżej rozwiązania, tym będziesz miała mniej sił. Najlepiej zrób zakupy pod koniec 2-go lub na początku 3-go trymestru. Dzięki temu unikniesz stresu i zdążysz przygotować się na przyjście upragnionego dziecka.
Wyprawka do szpitala dla mamy
Torbę do szpitala przygotuj co najmniej miesiąc przed porodem. W ten sposób będziesz przygotowana na każdą sytuację i będziesz miała czas, by zaopatrzyć się w brakujące rzeczy. Dowiedz się, czy szpital, w którym zamierzasz rodzić, ma jakieś specjalne wytyczne. Oto lista, która pomoże Ci się spakować.
Dokumenty:
karta ciąży,
plan porodu,
aktualne badania lekarskie (ostatnie badanie USG, morfologia i analiza moczu, grupa krwi z czynnikiem RH, badania wykonane w 3 trymestrze)
dowód osobisty,
dane pracodawcy.
Ubrania:
koszule ułatwiające karmienie piersią,
biustonosze do karmienia piersią,
skarpetki,
koszula do porodu,
szlafrok,
klapki pod prysznic,
majtki jednorazowe.
Higiena:
wkładki laktacyjne,
żel pod prysznic,
szampon,
grzebień,
pasta do zębów,
szczoteczka do zębów,
gumka do włosów,
wkłady poporodowe,
podkłady,
dezodorant,
płyn do higieny intymnej,
chusteczki higieniczne,
ręczniki.
Niezbędne rzeczy:
kubek,
sztućce,
butelka wody mineralnej,
ładowarka do telefonu,
żywność, którą będziesz mogła przechować poza lodówką.
Zabierz ze sobą ulubione kosmetyki, dzięki którym będziesz mogła poczuć się komfortowo. Może Ci się przydać także mała poduszka. Nie zapomnij również o drobnej kwocie pieniędzy i telefonie.
Zminimalizuj poziom stresu
Oczekiwanie na narodziny dziecka to ekscytujący moment, który wywołuje skrajne emocje. Często radość przeplata się ze stresem i paniką. Z tego powodu warto wcześniej zaplanować i skompletować wyprawkę dla noworodka i mamy. Dobra organizacja pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Co więcej, skutecznie uspokoi skołatane nerwy. Nie zostawiaj niczego na ostatni moment, bo możesz nie zdążyć. W konsekwencji będziesz jeszcze bardziej rozdrażniona. Negatywne emocje mogą utrudnić poród. Lepiej tego uniknąć!
Odkryj fascynującą historię i głęboką symbolikę zielonych kamieni szlachetnych w biżuterii. Dowiedz się, jakie znaczenie niosą ze sobą kolczyki z tymi wyjątkowymi kamieniami i jakie mają miejsce w różnych kulturach.