Polskie dzieci są coraz grubsze, alarmują specjaliści. Dlaczego nasze dzieci tak tyją? Niestety przyczyną jest brak ruchu oraz nieprawidłowe odżywianie naszych pociech.
Niestety winę za nadmiar masy ciała dzieci ponoszą głównie rodzice. Wynika to z ich niewłaściwego odżywiania. Polscy rodzice bardzo chętnie kupują słodkie i słone przekąski – w 2018 roku wydano na nie aż 11,3 mld zł. Kolejnym winnym otyłości polskich dzieci jest ich aktywność w cyberprzestrzeni. Dzieci zamiast wyjścia z rówieśnikami na podwórko, wolą grać w gry i “spotykać się” z przyjaciółmi online. Inne przyczyny tycia to:
W programach telewizyjnych coraz częściej mówi się o akceptacji własnego ciała. Jednak nadwaga i otyłość mają fatalny wpływ na zdrowie. Do najczęstszych skutków zalicza się:
Nadwaga to nie „tylko” nadmiar tkanki tłuszczowej, ale także cały zespół problemów mogących skrócić życie dziecka w przyszłości. Niestety grube dzieci odbierane są przez rówieśników jako leniwe i powolne.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko cierpi na nadwagę, przelicz jego BMI. Następnie wynik umieść na siatce centylowej, uwzględniając przy tym płeć i wiek.
W sytuacji gdy Twoja pociecha ma choć niewielką nadwagę, bezwzględnie musisz zmienić jego nawyki żywieniowe i zachęcić do większej aktywności ruchowej. Duża nadwaga wymaga już konsultacji lekarskiej oraz opracowania pełnego planu odchudzania.
Waga, a tym samym samopoczucie dziecka są zależne od rodzica. Warto przestrzegać kilku zasad:
Wiele dzieci zapomina o zjedzeniu drugiego śniadania, jest to bardzo duży błąd. Posiłek ten świetnie uzupełnia niedobory energii oraz składników odżywczych, dając poczucie sytości. Dzięki temu dziecko nie ma ochoty na „podjadanie” pomiędzy posiłkami.
Przygotowanie kanapki na drugie śniadanie daje rodzicowi pewność, że dziecko zje pełnowartościowy posiłek, zamiast wysoko przetworzonego jedzenia, które zjadane przez dłuższy czas, wpływa negatywnie na dziecięcy organizm.
Zasady zdrowego żywienia dzieci bardzo niewiele różnią się od zasad odpowiedniego odżywiania dorosłych. Przestrzeganie dekalogu prawidłowego żywienia jest ważne dla każdego człowieka. U dziecka jest to dodatkowo „inwestycja” w zdrową przyszłość, czyli prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy oraz kształtowanie nawyków żywieniowych na całe życie.
1. Spożywanie 5 regularnych posiłków dziennie.
2. Wypijanie odpowiedniej ilości wody.
3. Jedzenie warzyw i owoców w każdym posiłku.
4. Spożywanie produktów zbożowych z pełnego ziarna.
5. Wypijanie co najmniej 4 szklanek mleka.
6. Jedzenie tylko chudego mięsa, ryb i jaj.
7. Całkowita rezygnacja ze słodzonych napojów.
8. Całkowita rezygnacja ze słodyczy.
9. Aktywność fizyczna, co najmniej godzinę dziennie.
10. Wysypianie się.
Regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz ograniczenie do minimum słodyczy ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi przez dziecko.