Czym kierować się przy wyborze szkoły języków obcych dla dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Znajomość języków jest jedną z najważniejszych umiejętności, dlatego to właśnie w szkołach językowych rodzice szukają dodatkowych zajęć dla swoich pociech. Jeśli Ty także chcesz zapisać dziecko na kurs, dowiedz się, jak wybrać najlepszą placówkę.

Poznaj opinię innych

Nim stworzysz listę interesujących placówek, porozmawiaj z innymi rodzicami. Zapytaj znajomych, czy polecają miejsca, w których uczą się ich dzieci. Poznaj wady i zalety miejsc, do których uczęszczają ich pociechy. Sprawdź też opinie szkół dostępne w internecie, jednak pamiętaj, że nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. Nie odrzucaj placówek, które dopiero zaczynają i nie mają zbyt wielu recenzji. Może się okazać, że to wartościowe miejsca z doświadczoną kadrą.

Pytania, które warto zadać podczas pierwszej wizyty

Każdą ze szkół, która znajdzie się na Twojej liście, warto odwiedzić. Sprawdzisz, jak wyglądają sale, czym są wyposażone. Zadasz również nurtujące Cię pytania, na przykład o podręczniki. Warto od razu dowiedzieć się, kto odpowiada za zakup książek i ćwiczeń. Jeśli cena semestru jest wyjątkowo atrakcyjna, sprawdź, ile godzin lekcyjnych ma kurs. Poznaj zasady dotyczące nieobecności – zarówno nauczycieli, jak i Twojego dziecka. Dopytaj o ewentualne koszty, które mogą pojawić się w późniejszym czasie – mowa o dodatkowych pomocach dydaktycznych. Zapoznaj się też z zasadami rezygnacji z kursu – w niektórych placówkach nie można zrobić tego w trakcie trwania roku szkolnego. Rezygnacja wiąże się w takim przypadku z koniecznością przyprowadzenia kogoś na miejsce dziecka, co w trakcie trwania semestru może się okazać trudne.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=J8zb9cSUEiw)

Metoda nauki

Szkoły językowe korzystają z różnych sposobów nauczania. Jednym z nich jest metoda Helen Doron, która opiera się na rezygnacji z języka ojczystego, a korzystaniu z komunikatów, zabaw czy piosenek w języku angielskim. Cykl nauczania trwa 9 lat, a zajęcia odbywają się w niewielkich grupach.

Wyróżnia się także metodę Berlitza, która koncentruje się na mówieniu. Podczas pracy uczniowie przełamują swoje bariery, próbując przekazać coś nie tylko przy użyciu kilku słów, lecz także mimiki i gestykulacji. Technika kładzie nacisk na komunikatywność, dlatego gramatyka jest nauczana niejako dodatkowo.

Total Physical Response to jedna z metod, którą poleca się szczególnie najmłodszym. Technika polega na włączaniu w naukę ruchu. Nauczyciel wydaje w języku obcym komendę, a uczniowie reagują na nią ruchem całego ciała. Ćwiczenia mogą być związane z pokazaniem czynności, zawodu czy zwierzęcia. Metoda sprawia, że dziecko dłużej utrzymuje koncentrację na zadaniu i nie nudzi się proponowanymi przez nauczyciela aktywnościami.

To tylko część z technik stosowanych w szkołach języka obcego. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana placówka korzysta podczas zajęć z zabawy, na przykład śpiewania. W trakcie aktywności dziecko przyswaja język naturalnie, a nauka nie staje się dla niego nużąca.

W grupie czy samodzielnie?

Szukając szkoły, musisz też przemyśleć, czy zapewnić dziecku zajęcia samodzielne czy w grupie. Dla najmłodszych lepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia z rówieśnikami. Dają one również nauczycielowi większe możliwości wprowadzenia ciekawych aktywności, które pozwalają na naukę przez zabawę.

Autor: Hannah Rodrigo (źródło: unsplash.com)
Autor: Hannah Rodrigo (źrodło: unsplash.com)

Lokalizacja szkoły

Lokalizacja placówki jest kolejnym ważnym aspektem, na który wielu rodziców w początkowym etapie szukania kursu językowego nie zwraca uwagi. Warto wybrać szkołę, która nie będzie zbyt daleko od domu. Znacznie skróci to czas potrzebny na dojazdy. Jeśli kurs językowy ma się odbywać na krótko po skończonych lekcjach, warto wybrać placówkę, która jest w pobliżu szkoły. Zwróć też uwagę na możliwości dojazdu, na przykład czy w pobliżu szkoły znajduje się przystanek autobusowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rola opowieści w kształtowaniu wyobraźni i empatii u najmłodszych
/
Rola opowieści w kształtowaniu wyobraźni i empatii u najmłodszych
Odkryj, jak opowieści pomagają w formowaniu wyobraźni i empatii u dzieci. Czytaj więcej o wpływie bajek na rozwój emocjonalny i wrażliwość najmłodszych.
Odpowiednie obuwie na każdą okazję: jak uniknąć modowych faux pas?
/
Odpowiednie obuwie na każdą okazję: jak uniknąć modowych faux pas?
Szukasz idealnego obuwia na każdą okazję? Z nami dowiesz się jak wybrać buty, które będą nie tylko eleganckie, ale również wygodne. Sprawdź nasze wskazówki!
Zajęcia pływania dla niemowląt – czy warto spróbować?
/
Zajęcia pływania dla niemowląt – czy warto spróbować?
Jeżeli chcesz zapisać się ze swoim maluszkiem na jakieś zajęcia ruchowe, z pewnością znajdziesz mnóstwo propozycji. Wśród tych najpopularniejszych bez […]