Poszukujesz opiekunki dla swojego dziecka? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wracasz do pracy i potrzebujesz opiekunki dla dziecka? Wybór niani to spory stres dla rodziców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas rozmów z kandydatami.

Kiedy zacząć szukać odpowiedniej osoby?

Coraz więcej rodziców po urlopie macierzyńskim zatrudnia opiekunkę dla dziecka. Z różnych przyczyn nie decydują się na pozostawienie pociechy pod opieką babci czy w żłobku. Opiekunka do dziecka to dobre rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że znalezienie dobrej niani może trochę potrwać. Dlatego szukanie opiekunki dla dziecka rozpocznij z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto poświęcić temu nieco więcej czasu i nie zatrudniać opiekunki do dziecka w pośpiechu.

Gdzie szukać opiekunki?

Gdzie szukać dobrej opiekunki do dziecka? Przede wszystkim wśród znajomych. Może ktoś z Waszego otoczenia ma sprawdzoną opiekunkę, która zajmowała się jego dziećmi? A może Twoja sympatyczna sąsiadka jest na emeryturze i chętnie sobie dorobi jako opiekunka do dziecka? Warto poszukać najpierw w swoim najbliższym otoczeniu, gdyż zdecydowanie łatwiej będzie Ci zostawić dziecko z osobą, którą znasz, lub z nianią poleconą przez koleżankę.

Jeśli nie udało się znaleźć opiekunki dziecięcej z polecenia, zgłoś się do agencji lub zamieść ogłoszenie w internecie, na przykład na grupach na Facebooku, do których należą rodzice z Twojego miasta lub okolicy.

Opiekunka do dziecka – o co zapytać?

Zastanawiasz się, o co pytać kandydatki na opiekunkę do dziecka? Poniżej znajdziesz pomocną listę zagadnień:

 • jakie ma doświadczenie jako opiekunka dziecięca, czy ma referencje od poprzednich pracodawców;
 • dlaczego zajmuje się opieką nad dzieckiem;
 • czy ma nałogi – jeśli na przykład pali papierosy, zapytaj, ile godzin „wytrzyma” bez papierosa, może się okazać, że nawet nałogowy palacz jest w stanie nie palić przy dziecku przez kilka godzin;
 • jak długo zajmowała się dzieckiem poprzednich pracodawców – jeśli nie zajmowała się dzieckiem aż do czasu jego pójścia do przedszkola/zerówki, to jaki był powód wcześniejszego zwolnienia;
 • czy ma własne dzieci, a jeśli tak, to jaki ma z nimi kontakt;
 • jak radzi sobie z dzieckiem, które przeżywa trudne emocje – takie mogą się pojawić u Twojego dziecka, w końcu dłuższa rozłąka z rodzicami będzie dla niego nowością;
 • jaka jest jej dyspozycyjność;
 • gdzie mieszka – nie oszukujmy się, dobrze jest mieć opiekunkę, która mieszka niedaleko, jest to nieocenione w nagłych sytuacjach;
 • czy zgadza się na opiekę nad chorym dzieckiem – nie wszystkie opiekunki zgadzają się na to, gdyż na przykład mogą obawiać się złapania wirusa;
 • czy choruje przewlekle – to ważne pytanie, gdyż niektóre choroby mogą znacznie utrudniać opiekę nad dzieckiem;
 • jaka forma zatrudnienia i poziom wynagrodzenia będą dla niej satysfakcjonujące.

Powyższa lista jest długa, a mimo to nie zawiera wszystkich pytań, które warto zadać podczas rozmowy z potencjalną opiekunką. Do listy koniecznie dopisz swoje pytania. Z pewnością są kwestie, na których bardzo Ci zależy, a nie znalazły się na naszej liście. Znalezienie dobrej opiekunki – wbrew obiegowej opinii – nie graniczy z cudem. Warto jednak dobrze przygotować się do tego zadania.

Zdj. główne: Rod Long/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować idealny tort na specjalne okazje – sekrety mistrzów cukiernictwa
/
Jak przygotować idealny tort na specjalne okazje – sekrety mistrzów cukiernictwa
Poznaj tajemnice tworzenia wręcz doskonałych tortów na każdą uroczystość, zaczerpnięte prosto od świata cukiernictwa. Z nami odkryjesz, jak zaskoczyć gości niepowtarzalnym smakiem i wyglądem ciasta.
Rozwijanie umiejętności dziecka poprzez zajęcia plastyczne: praktyczne porady dla rodziców
/
Rozwijanie umiejętności dziecka poprzez zajęcia plastyczne: praktyczne porady dla rodziców
Dowiedz się, jak rozwijać kreatywność i zdolności manualne swojego dziecka poprzez sztukę. Praktyczne porady i Sztuka plastyczna jest połączeniem nauki i zabawy.
Zastosowanie i korzyści zdrowotne herbat ziołowych. Przewodnik dla początkujących
/
Zastosowanie i korzyści zdrowotne herbat ziołowych. Przewodnik dla początkujących
Poznaj moc naturalnych składników i ich wpływ na zdrowie, dzięki herbatom ziołowym. Wyjaśniamy korzyści zdrowotne i różnorodne zastosowania tych napojów.