Poszukujesz opiekunki dla swojego dziecka? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wracasz do pracy i potrzebujesz opiekunki dla dziecka? Wybór niani to spory stres dla rodziców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas rozmów z kandydatami.

Kiedy zacząć szukać odpowiedniej osoby?

Coraz więcej rodziców po urlopie macierzyńskim zatrudnia opiekunkę dla dziecka. Z różnych przyczyn nie decydują się na pozostawienie pociechy pod opieką babci czy w żłobku. Opiekunka do dziecka to dobre rozwiązanie, jednak warto wiedzieć, że znalezienie dobrej niani może trochę potrwać. Dlatego szukanie opiekunki dla dziecka rozpocznij z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto poświęcić temu nieco więcej czasu i nie zatrudniać opiekunki do dziecka w pośpiechu.

Gdzie szukać opiekunki?

Gdzie szukać dobrej opiekunki do dziecka? Przede wszystkim wśród znajomych. Może ktoś z Waszego otoczenia ma sprawdzoną opiekunkę, która zajmowała się jego dziećmi? A może Twoja sympatyczna sąsiadka jest na emeryturze i chętnie sobie dorobi jako opiekunka do dziecka? Warto poszukać najpierw w swoim najbliższym otoczeniu, gdyż zdecydowanie łatwiej będzie Ci zostawić dziecko z osobą, którą znasz, lub z nianią poleconą przez koleżankę.

Jeśli nie udało się znaleźć opiekunki dziecięcej z polecenia, zgłoś się do agencji lub zamieść ogłoszenie w internecie, na przykład na grupach na Facebooku, do których należą rodzice z Twojego miasta lub okolicy.

Opiekunka do dziecka – o co zapytać?

Zastanawiasz się, o co pytać kandydatki na opiekunkę do dziecka? Poniżej znajdziesz pomocną listę zagadnień:

  • jakie ma doświadczenie jako opiekunka dziecięca, czy ma referencje od poprzednich pracodawców;
  • dlaczego zajmuje się opieką nad dzieckiem;
  • czy ma nałogi – jeśli na przykład pali papierosy, zapytaj, ile godzin „wytrzyma” bez papierosa, może się okazać, że nawet nałogowy palacz jest w stanie nie palić przy dziecku przez kilka godzin;
  • jak długo zajmowała się dzieckiem poprzednich pracodawców – jeśli nie zajmowała się dzieckiem aż do czasu jego pójścia do przedszkola/zerówki, to jaki był powód wcześniejszego zwolnienia;
  • czy ma własne dzieci, a jeśli tak, to jaki ma z nimi kontakt;
  • jak radzi sobie z dzieckiem, które przeżywa trudne emocje – takie mogą się pojawić u Twojego dziecka, w końcu dłuższa rozłąka z rodzicami będzie dla niego nowością;
  • jaka jest jej dyspozycyjność;
  • gdzie mieszka – nie oszukujmy się, dobrze jest mieć opiekunkę, która mieszka niedaleko, jest to nieocenione w nagłych sytuacjach;
  • czy zgadza się na opiekę nad chorym dzieckiem – nie wszystkie opiekunki zgadzają się na to, gdyż na przykład mogą obawiać się złapania wirusa;
  • czy choruje przewlekle – to ważne pytanie, gdyż niektóre choroby mogą znacznie utrudniać opiekę nad dzieckiem;
  • jaka forma zatrudnienia i poziom wynagrodzenia będą dla niej satysfakcjonujące.

Powyższa lista jest długa, a mimo to nie zawiera wszystkich pytań, które warto zadać podczas rozmowy z potencjalną opiekunką. Do listy koniecznie dopisz swoje pytania. Z pewnością są kwestie, na których bardzo Ci zależy, a nie znalazły się na naszej liście. Znalezienie dobrej opiekunki – wbrew obiegowej opinii – nie graniczy z cudem. Warto jednak dobrze przygotować się do tego zadania.

Zdj. główne: Rod Long/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak rozpoznać różne rodzaje aromatów w swoim ulubionym perfumie?
/
Jak rozpoznać różne rodzaje aromatów w swoim ulubionym perfumie?
Zrozumienie unikalności swojego ulubionego zapachu jest kluczem do docenienia prawdziwego piękna perfum. Odkryj subtelną sztukę identyfikacji różnych rodzajów aromatów, począwszy od nuty serca do nuty podstawowej.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny kupując online?
/
Jak wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny kupując online?
Zdobądź wiedzę na temat wyboru odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego przez internet. Naucz się, jak rozpoznać niezbędne elementy i unikać fałszywych ofert.
Jak skutecznie zarządzać czasem podczas pisania pracy naukowej?
/
Jak skutecznie zarządzać czasem podczas pisania pracy naukowej?
Poznaj skuteczne metody zarządzania czasem podczas tworzenia naukowej rozprawy. Opanuj strategie planowania, organizacji i efektywnej pracy nad tekstem.