Znajomość języków jest jedną z najważniejszych umiejętności, dlatego to właśnie w szkołach językowych rodzice szukają dodatkowych zajęć dla swoich pociech. Jeśli Ty także chcesz zapisać dziecko na kurs, dowiedz się, jak wybrać najlepszą placówkę.
Nim stworzysz listę interesujących placówek, porozmawiaj z innymi rodzicami. Zapytaj znajomych, czy polecają miejsca, w których uczą się ich dzieci. Poznaj wady i zalety miejsc, do których uczęszczają ich pociechy. Sprawdź też opinie szkół dostępne w internecie, jednak pamiętaj, że nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. Nie odrzucaj placówek, które dopiero zaczynają i nie mają zbyt wielu recenzji. Może się okazać, że to wartościowe miejsca z doświadczoną kadrą.
Każdą ze szkół, która znajdzie się na Twojej liście, warto odwiedzić. Sprawdzisz, jak wyglądają sale, czym są wyposażone. Zadasz również nurtujące Cię pytania, na przykład o podręczniki. Warto od razu dowiedzieć się, kto odpowiada za zakup książek i ćwiczeń. Jeśli cena semestru jest wyjątkowo atrakcyjna, sprawdź, ile godzin lekcyjnych ma kurs. Poznaj zasady dotyczące nieobecności – zarówno nauczycieli, jak i Twojego dziecka. Dopytaj o ewentualne koszty, które mogą pojawić się w późniejszym czasie – mowa o dodatkowych pomocach dydaktycznych. Zapoznaj się też z zasadami rezygnacji z kursu – w niektórych placówkach nie można zrobić tego w trakcie trwania roku szkolnego. Rezygnacja wiąże się w takim przypadku z koniecznością przyprowadzenia kogoś na miejsce dziecka, co w trakcie trwania semestru może się okazać trudne.
Szkoły językowe korzystają z różnych sposobów nauczania. Jednym z nich jest metoda Helen Doron, która opiera się na rezygnacji z języka ojczystego, a korzystaniu z komunikatów, zabaw czy piosenek w języku angielskim. Cykl nauczania trwa 9 lat, a zajęcia odbywają się w niewielkich grupach.
Wyróżnia się także metodę Berlitza, która koncentruje się na mówieniu. Podczas pracy uczniowie przełamują swoje bariery, próbując przekazać coś nie tylko przy użyciu kilku słów, lecz także mimiki i gestykulacji. Technika kładzie nacisk na komunikatywność, dlatego gramatyka jest nauczana niejako dodatkowo.
Total Physical Response to jedna z metod, którą poleca się szczególnie najmłodszym. Technika polega na włączaniu w naukę ruchu. Nauczyciel wydaje w języku obcym komendę, a uczniowie reagują na nią ruchem całego ciała. Ćwiczenia mogą być związane z pokazaniem czynności, zawodu czy zwierzęcia. Metoda sprawia, że dziecko dłużej utrzymuje koncentrację na zadaniu i nie nudzi się proponowanymi przez nauczyciela aktywnościami.
To tylko część z technik stosowanych w szkołach języka obcego. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrana placówka korzysta podczas zajęć z zabawy, na przykład śpiewania. W trakcie aktywności dziecko przyswaja język naturalnie, a nauka nie staje się dla niego nużąca.
Szukając szkoły, musisz też przemyśleć, czy zapewnić dziecku zajęcia samodzielne czy w grupie. Dla najmłodszych lepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia z rówieśnikami. Dają one również nauczycielowi większe możliwości wprowadzenia ciekawych aktywności, które pozwalają na naukę przez zabawę.
Lokalizacja placówki jest kolejnym ważnym aspektem, na który wielu rodziców w początkowym etapie szukania kursu językowego nie zwraca uwagi. Warto wybrać szkołę, która nie będzie zbyt daleko od domu. Znacznie skróci to czas potrzebny na dojazdy. Jeśli kurs językowy ma się odbywać na krótko po skończonych lekcjach, warto wybrać placówkę, która jest w pobliżu szkoły. Zwróć też uwagę na możliwości dojazdu, na przykład czy w pobliżu szkoły znajduje się przystanek autobusowy.