Najpopularniejsze zajęcia dodatkowe dla dzieci

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dbając o rozwój naszej pociechy,  chcemy, aby rozwijała swoje pasje i aktywnie spędzała czas wolny.  Dobrym pomysłem są zajęcia dodatkowe. Które spośród nich są najpopularniejsze i dlaczego warto je wybrać? 

Dlaczego posyłamy dzieci na zajęcia dodatkowe?

Badania pokazują, że niemal połowa rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia dodatkowe. Oferta takich zajęć w ciągu minionych lat bardzo się poszerzyła. Jest to oznaką zapotrzebowania, jakie pojawiło się na rynku.

Z pewnością ważna jest motywacja rodziców, aby odkryć w swoich dzieciach drzemiące talenty i  pomóc im w ich rozwinięciu, co zapewni im lepszy start w przyszłość. Zdarza się jednak, że za posłaniem dzieci na zajęcia dodatkowe stoją chore ambicje, które już w dzieciństwie przyzwyczajają je do popularnego niestety w dorosłym życiu wyścigu szczurów. Warto jest dać dzieciom szansę na wszechstronny rozwój, ale nie powinno się psuć im dzieciństwa zbyt dużymi wymaganiami. 

Czym kierujemy się posyłając dzieci na konkretny rodzaj zajęć?

Zapisując naszą pociechę na konkretne zajęcia dodatkowe, zwykle na pierwszym miejscu stawiamy walor edukacyjny. Tuż za nim plasują się przekonania, że powinny się one dziecku podobać i trafiać w jego zainteresowania i osobiste predyspozycje. Trudno będzie nam zmusić dziecko do zajęć wybranych wbrew niemu – jaki sens miałoby takie działanie?

Zajęcia sportowe

Bardzo chętnie wybieranym przez najmłodszych rodzajem zajęć dodatkowych są różnego rodzaju zajęcia sportowe. Sprzyjają nie tylko zdrowemu trybowi życia i ogólnemu rozwojowi fizycznemu, ale kształtują również ducha zdrowej rywalizacji, pewność siebie i uczą ciężkiej pracy, która doprowadza do świetnych wyników i zaszczytów z nimi związanych. Bardzo popularne w ostatnich latach są zajęcia ze sportów walki dedykowane najmłodszym. Ich zaletą jest to, że sprzyjają rozwojowi fizycznemu w różnych aspektach, ale pozwalają też dziecku nauczyć się kontrolowania swojej rosnącej siły i szacunku dla innych. 

YouTube: Superniania – Zajęcia dodatkowe dla dzieci

Nauka języków obcych

Dziecięce lata są  świetnym czasem do rozpoczęcia nauki języków obcych. Warto zauważyć, że właśnie w tak młodym wieku umysł jest szczególnie chłonny i łatwo przyswaja sobie słówka i zasady gramatyczne. Jeśli więc marzy nam się, aby nasza córka lub syn zostali poliglotami, postarajmy się zarazić ich miłością do języków obcych już we wczesnym dzieciństwie. 

Zajęcia muzyczne i taneczne

Dzięki zajęciom muzycznym lub tanecznym kształcimy u dzieci poczucie rytmu i umiejętności, które mogą w przyszłości bardzo pozytywnie zaprocentować. Nauka gry na gitarze, skrzypcach, keyboardzie lub instrumentach dętych może odbywać się  w szkole muzycznej, ale też na prywatnych zajęciach w domu. Jeśli chodzi o naukę tańca, to wybór jest ogromny: od baletu, przez taniec towarzyski, aż po dancehall. 

Zajęcia teatralne

Kształcenie umiejętności gry scenicznej u dzieci nie tylko pozwala na odkrycie prawdziwych talentów, ale nawet u osób o przeciętnych zdolnościach kształtuje obycie ze sceną i publicznością.  Zdolność radzenia sobie z występami publicznymi może być w przyszłości niezwykle cenna i zaprocentować większymi możliwościami nie tylko na rynku pracy, ale też w sytuacjach towarzyskich. 

Zajęcia plastyczne

Warto potraktować poważnie plastyczne zdolności dziecka. Taki talent wcale nie zdarza się często i warto dać mu okazję do rozwoju. Okazją może być zapisanie dziecka na kurs rysunku, malowania czy fotografii artystycznej. 

Kursy programowania dla dzieci

Nauka programowania dedykowana dzieciom to jeden z hitów ostatnich lat. Rodzice chętnie posyłają swoje pociechy na takie zajęcia, ponieważ  programowanie jest coraz bardziej popularne. Z pewnością takie zajęcia mogą zaprocentować w przyszłości lepszym startem do bardzo atrakcyjnej zawodowo kariery. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Tworzenie bezpiecznego miejsca do zabawy w domu – kreatywne i praktyczne pomysły
/
Tworzenie bezpiecznego miejsca do zabawy w domu – kreatywne i praktyczne pomysły
Odkryj kreatywne i praktyczne wskazówki jak stworzyć w domu bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci. Dowiedz się, jak ciekawe rozwiązania mogą zmienić Twoje mieszkanie w bezpieczny plac zabaw.
Jak efektywnie uczyć się języka niemieckiego online: praktyczne porady i strategie
/
Jak efektywnie uczyć się języka niemieckiego online: praktyczne porady i strategie
Odkryj skuteczne metody nauczania się języka niemieckiego online, które przyspieszą twój rozwój lingwistyczny. Dowiedz się, jak strategie nauki języka obcego mogą pomóc Ci opanować niemiecki.
Jak rozwijać kompetencje menedżerskie w erze cyfrowej?
/
Jak rozwijać kompetencje menedżerskie w erze cyfrowej?
Poznaj najnowsze strategie rozwijania kompetencji menedżerskich dostosowane do dynamicznie rozwijającej się ery cyfrowej. Wykorzystaj technologię, aby stać się lepszym liderem.