Jak ćwiczyć sensorykę z dzieckiem?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Integracja sensoryczna to proces rozwojowy, który warto stymulować już od najmłodszych lat. To konfrontowanie dziecka z różnorodnością otaczającego świata poprzez oddziaływanie na jego zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Sprawdź, jak ćwiczyć z dzieckiem, by wesprzeć jego rozwój sensoryczny!

Dotyk

Ten zmysł jest ćwiczony poprzez dotykanie rękoma i innymi częściami ciała różnych powierzchni i przedmiotów. Jak rozwijać zmysł dotyku:

 1. dawać dziecku zabawki o różnej fakturze (metalowe, drewniane, plastikowe itd.);
 2. zwracać jego uwagę na różnice w grubości i fakturze ubranek, które nosi, i prosić, by dzieliło się doznaniami z ich noszenia;
 3. robić dziecku masaże za pomocą szczotek, piłeczek, masażerów czy olejków;
 4. rozwijać wrażliwość stóp dziecka poprzez chodzenie po różnych nawierzchniach bez butów;
 5. rysować na jego ciele palcami lub pędzelkiem. Pozwolić mu na to, by wymazało się specjalną nietoksyczną zmywalną farbą, a następnie zmyć ją w wannie.

Wzrok

Ćwiczony jest w warunkach dobrego oświetlenia, przy świetle dziennym, na spacerach. Ćwiczeniom wzroku służą jasne wnętrze pokoju, harmonijnie urządzona przestrzeń i okresowa zmiana aranżacji. Jak rozwijać zmysł wzroku:

 1. dużo podróżować, zwiedzać nowe miejsca, pokazywać dziecku różne obiekty infrastruktury i przyrody: domy, jeziora, lasy, góry, fabryki, fale morskie, tory kolejowe itp.;
 2. otaczać dziecko przedmiotami w kolorach ziemi, trenować odróżnianie odcieni (na przykład turkusu od jasnoniebieskiego);
 3. pokazywać mu dzieła sztuki, zdjęcia – stopień szczegółowości przedstawionych na nich elementów powinien być stopniowany;
 4. uczyć dziecko opisywania właściwości przedmiotów znajdujących się w jego polu widzenia, wywierać nacisk na kolory, kształty, rozmiary;
 5. trenować umiejętność oceniania odległości do tego czy innego przedmiotu. Odległość można zademonstrować krokami, a potem poprosić dziecko, by policzyło w głowie, ile mniej więcej kroków dzieli je od wybranego przedmiotu.

Węch i smak

Jadłospis malucha nie jest zbyt urozmaicony w pierwszych miesiącach życia, dlatego rozwój doznań smakowych rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia pierwszych pokarmów uzupełniających do diety dziecka – około 6. miesiąca życia. Natomiast zapachy niemowlęta rozróżniają już od przyjścia na świat. Ważne jest dbanie o czystość powietrza w pokoju malucha. Jak rozwijać oba te zmysły:

 1. więcej wychodzić z dzieckiem na spacery, zwłaszcza wiosną i latem, gdy powietrze wypełniają zapachy kwitnących roślin;
 2. uzupełniać „bazę danych” dziecka dotyczącą zapachów – nazywać je, żeby potem ono samo mogło identyfikować różne aromaty. Na przykład: zapach deszczu, mydła, chleba itd.;
 3. wprowadzać do diety dziecka rozmaite produkty, zapoznawać je z nowymi smakami; zwracać uwagę na niuanse smaków: słodkie, kwaśne, cierpkie; wiązać smaki z określonymi produktami: cytryna jest kwaśna, a ryba słona.

Słuch

Ten rodzaj doznań zmysłowych zaczyna się kształtować już w łonie matki, dlatego ćwiczyć sensorykę w tym zakresie możesz już na etapie ciąży. Włączaj przyjemną muzykę i unikaj drażniących, głośnych dźwięków. Co robić, gdy dziecko już pojawi się na świecie:

 1. mówić do malucha różnymi głosami – zmieniać tonację w zależności od nastroju czy sytuacji;
 2. czytać bajki, modulując głos w zależności od bohatera;
 3. włączać mu różną muzykę, charakteryzować ją słowami: spokojna, energiczna, piękna, ciężka, smutna;
 4. śpiewać dziecku kołysanki;
 5. kupować mu różne instrumenty muzyczne;
 6. pokazywać, jakie dźwięki potrafią wydobywać z siebie różne otaczające nas przedmioty.

zdj. główne: The 77 Human Needs System/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny kupując online?
/
Jak wybrać odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny kupując online?
Zdobądź wiedzę na temat wyboru odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego przez internet. Naucz się, jak rozpoznać niezbędne elementy i unikać fałszywych ofert.
Wyprawa nad plażę z dzieckiem – co musisz ze sobą zabrać?
/
Wyprawa nad plażę z dzieckiem – co musisz ze sobą zabrać?
Wyprawa nad plażę z dzieckiem to wspaniała okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu i cieszenia się przyjemnościami letnich dni. Jednak aby zapewnić sobie i dziecku komfort i bezpieczeństwo, warto dobrze się przygotować i zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie.
Jak korzystać z naturalnych alternatyw dla tradycyjnej mąki w zdrowym gotowaniu?
/
Jak korzystać z naturalnych alternatyw dla tradycyjnej mąki w zdrowym gotowaniu?
Odkryj z nami naturalne i zdrowe zamienniki tradycyjnej mąki, które zaskoczą Cię swoimi właściwościami dietetycznymi i smakowymi. Pomagamy zrozumieć, jak je skutecznie wykorzystać w Twojej kuchni.