Jak ćwiczyć sensorykę z dzieckiem?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Integracja sensoryczna to proces rozwojowy, który warto stymulować już od najmłodszych lat. To konfrontowanie dziecka z różnorodnością otaczającego świata poprzez oddziaływanie na jego zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Sprawdź, jak ćwiczyć z dzieckiem, by wesprzeć jego rozwój sensoryczny!

Dotyk

Ten zmysł jest ćwiczony poprzez dotykanie rękoma i innymi częściami ciała różnych powierzchni i przedmiotów. Jak rozwijać zmysł dotyku:

 1. dawać dziecku zabawki o różnej fakturze (metalowe, drewniane, plastikowe itd.);
 2. zwracać jego uwagę na różnice w grubości i fakturze ubranek, które nosi, i prosić, by dzieliło się doznaniami z ich noszenia;
 3. robić dziecku masaże za pomocą szczotek, piłeczek, masażerów czy olejków;
 4. rozwijać wrażliwość stóp dziecka poprzez chodzenie po różnych nawierzchniach bez butów;
 5. rysować na jego ciele palcami lub pędzelkiem. Pozwolić mu na to, by wymazało się specjalną nietoksyczną zmywalną farbą, a następnie zmyć ją w wannie.

Wzrok

Ćwiczony jest w warunkach dobrego oświetlenia, przy świetle dziennym, na spacerach. Ćwiczeniom wzroku służą jasne wnętrze pokoju, harmonijnie urządzona przestrzeń i okresowa zmiana aranżacji. Jak rozwijać zmysł wzroku:

 1. dużo podróżować, zwiedzać nowe miejsca, pokazywać dziecku różne obiekty infrastruktury i przyrody: domy, jeziora, lasy, góry, fabryki, fale morskie, tory kolejowe itp.;
 2. otaczać dziecko przedmiotami w kolorach ziemi, trenować odróżnianie odcieni (na przykład turkusu od jasnoniebieskiego);
 3. pokazywać mu dzieła sztuki, zdjęcia – stopień szczegółowości przedstawionych na nich elementów powinien być stopniowany;
 4. uczyć dziecko opisywania właściwości przedmiotów znajdujących się w jego polu widzenia, wywierać nacisk na kolory, kształty, rozmiary;
 5. trenować umiejętność oceniania odległości do tego czy innego przedmiotu. Odległość można zademonstrować krokami, a potem poprosić dziecko, by policzyło w głowie, ile mniej więcej kroków dzieli je od wybranego przedmiotu.

Węch i smak

Jadłospis malucha nie jest zbyt urozmaicony w pierwszych miesiącach życia, dlatego rozwój doznań smakowych rozpoczyna się z chwilą wprowadzenia pierwszych pokarmów uzupełniających do diety dziecka – około 6. miesiąca życia. Natomiast zapachy niemowlęta rozróżniają już od przyjścia na świat. Ważne jest dbanie o czystość powietrza w pokoju malucha. Jak rozwijać oba te zmysły:

 1. więcej wychodzić z dzieckiem na spacery, zwłaszcza wiosną i latem, gdy powietrze wypełniają zapachy kwitnących roślin;
 2. uzupełniać „bazę danych” dziecka dotyczącą zapachów – nazywać je, żeby potem ono samo mogło identyfikować różne aromaty. Na przykład: zapach deszczu, mydła, chleba itd.;
 3. wprowadzać do diety dziecka rozmaite produkty, zapoznawać je z nowymi smakami; zwracać uwagę na niuanse smaków: słodkie, kwaśne, cierpkie; wiązać smaki z określonymi produktami: cytryna jest kwaśna, a ryba słona.

Słuch

Ten rodzaj doznań zmysłowych zaczyna się kształtować już w łonie matki, dlatego ćwiczyć sensorykę w tym zakresie możesz już na etapie ciąży. Włączaj przyjemną muzykę i unikaj drażniących, głośnych dźwięków. Co robić, gdy dziecko już pojawi się na świecie:

 1. mówić do malucha różnymi głosami – zmieniać tonację w zależności od nastroju czy sytuacji;
 2. czytać bajki, modulując głos w zależności od bohatera;
 3. włączać mu różną muzykę, charakteryzować ją słowami: spokojna, energiczna, piękna, ciężka, smutna;
 4. śpiewać dziecku kołysanki;
 5. kupować mu różne instrumenty muzyczne;
 6. pokazywać, jakie dźwięki potrafią wydobywać z siebie różne otaczające nas przedmioty.

zdj. główne: The 77 Human Needs System/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrze dobrać bieliznę do sukienki na wielki bal?
/
Jak dobrze dobrać bieliznę do sukienki na wielki bal?
Zapewnij sobie wyjątkowe pojawienie na wielkim balu dzięki naszym wskazówkom dotyczącym dopasowania bielizny do sukienki. Dowiedz się, jak wybrać idealny model, materiał i kolor.
Jak suplementacja niezbędnych składników odżywczych wpływa na wydajność treningową sportowców
/
Jak suplementacja niezbędnych składników odżywczych wpływa na wydajność treningową sportowców
Odkryj, jak suplementacja niezbędnych składników odżywczych może zmaksymalizować wydajność treningową sportowców. Dowiedz się, które składniki są kluczowe i jak właściwie je włączyć do diety.
Najlepsze gadżety dla ząbkującego malucha
/
Najlepsze gadżety dla ząbkującego malucha

Twoje dziecko zaczęło ząbkować? Podpowiadamy, jakie gadżety i zabawki kupić dla malucha, aby ułatwić mu ten trudny czas.